Plastenici za Bolji Razvoj Poljoprivrede u Užicu: Donacija Fondacije Divac
Predstavnici Fondacije Ana i Vlade Divac, u pratnji gradonačelnice Užica, dr Jelene Raković Radivojević, i njenih saradnika, posetili su Marinu Minić, jednu od ukupno 26 korisnika, koji su dobili plastenike uz minimalno sopstveno učešće od 20 odsto. Ovaj projekat predstavlja deo šire inicijative za podršku poljoprivrednicima, posebno onima koji se bave malim i srednjim poljoprivrednim gazdinstvima.
Gradonačelnica Užica, dr Jelena Raković Radivojević, izrazila je zadovoljstvo zbog pozitivnog uticaja koji ovakvi programi imaju na lokalnu zajednicu. „Uvek je zadovoljstvo kada vidite da od mera i programa koje realizujemo naši sugrađani imaju dobrobit i korist,” istakla je ona, dodajući da je posebno raduje što je Marina Minić, korisnica plastenika, žena koja se bavi jednim starim zanatom – proizvodnjom ratluka na tradicionalan način.
Plastenici, kao jedan od glavnih elemenata ovog programa, pružaju značajnu podršku malim poljoprivrednim proizvođačima. „Iskreno se nadam da će ova donacija dodatno unaprediti i njihovu proizvodnju i životni standard, što i jeste cilj samog programa”, rekla je gradonačelnica, ističući da su ovakve inicijative usmerene ka poboljšanju kvaliteta života u ruralnim područjima.
Značaj Donacije Plastenika u Lokalnoj Poljoprivredi
Gradonačelnica je podsetila da su krajem jula potpisani ugovori sa ukupno 26 korisnika sa područja grada Užica, i da su svi oni dobili plastenike kroz ovaj projekat. Ukupna vrednost projekta iznosi šest miliona dinara, od čega su četiri miliona dinara obezbeđena iz budžeta grada Užica, dok su preostala dva miliona sredstva Fondacije Ana i Vlade Divac.
„Ovo je možda odlična prilika da pozovemo naše sugrađane da, vođeni Marininim primerom, naredne godine konkurišu i dobiju plastenike, kako bi pokrenuli ili proširili proizvodnju voća, povrća ili cveća,” poručila je gradonačelnica. Takođe, istakla je značaj kontinuirane saradnje sa Fondacijom Divac, koja traje već osam godina. Kroz ovu saradnju podržano je više od 200 poljoprivrednih proizvođača, od kojih je veliki broj dobio plastenike.
„Grad Užice će nastaviti da ulaže u dalji razvoj plastenika i ukupne poljoprivredne proizvodnje, kako kroz saradnju sa Fondacijom Divac, tako i kroz direktna davanja i subvencije,” naglasila je dr Radivojević.
Podrška Malim Proizvođačima kroz Plastenike
Bojana Vujičić iz Fondacije Ana i Vlade Divac istakla je da je važno pružiti podršku malim poljoprivrednim proizvođačima, koji su najviše pogođeni posledicama klimatskih promena. Ovi proizvođači često nemaju dovoljno sredstava da se adekvatno zaštite od nepovoljnih vremenskih uslova, zbog čega su plastenici izuzetno korisni.
„Treba im pomoći da jedan deo svoje proizvodnje osiguraju u zatvorenom i zaštićenom prostoru, kao što su plastenici,” naglasila je Vujičić, dodajući da Fondacija i grad Užice takođe aktivno sarađuju na projektima osnaživanja mladih poljoprivrednika. Ove godine, sedam partnerskih opština učestvovalo je u fondu vrednom blizu pet miliona dinara, kroz koji su podržali 23 mlada poljoprivrednika.
Konkurs koji je Fondacija raspisala bio je namenjen učenicima završnih godina srednje poljoprivredne škole, koji su članovi registrovanih poljoprivrednih gazdinstava i planiraju da nastave svoj život u oblasti poljoprivrede. „Tri mlada poljoprivrednika sa područja grada Užica podržana su kroz ovaj projekat u ovoj godini,” rekla je Vujičić, ističući važnost dugoročnog ulaganja u mlade poljoprivrednike i njihovu budućnost.
Plastenici Pomažu Unapređenju Lokalnog Razvoja
Marina Minić, korisnica jednog od doniranih plastenika, u kojem su već zasađene jagode, zahvalila se na ovoj vrednoj donaciji. „Želim da se zahvalim gradonačelnici, gradu i Fondaciji Divac na dodeli plastenika, koji meni i mojoj porodici znači mnogo. Dali su nam vetar u leđa,” rekla je ona.
Marina je istakla da je ulaganje bilo veliko i da njena porodica ne bi mogla da ga priušti bez ove pomoći. „Investicija je velika i ne bismo mogli sami da ga kupimo. Nadam se da ćemo sada ostvariti sve naše ideje. Želim da poručim svima koji imaju nedoumice da konkurišu. Još jednom hvala svima koji su nam ovo omogućili,” dodala je Marina.
Ovaj projekat je već treću godinu za redom podržava razvoj plastenika u Užicu i okolini. Kako je interesovanje među lokalnim poljoprivrednicima sve veće, planirano je da naredne godine budu obezbeđena i veća sredstva za dalji razvoj ovog programa. Cilj je da se još veći broj poljoprivrednih proizvođača ohrabri da koristi plastenike kako bi unapredili svoju proizvodnju i povećali prihode.
Kroz ovakve inicijative, grad Užice i Fondacija Divac rade na unapređenju poljoprivredne proizvodnje u regionu, pružajući podršku malim i srednjim proizvođačima i pomažući im da se prilagode novim izazovima u poljoprivredi, posebno onima vezanim za klimatske promene.