Izazovi Poljoprivrede Srbije: Ekonomska Proporcija i Realnosti
Prema najnovijim podacima Eurostata, cene hrane u Srbiji predstavljaju šok za mnoge privrednike. Srbija je pozicionirana na 94 odsto u odnosu na prosečnu cenu zemalja Evropske unije. Sa svega 53 odsto raspoloživog dohotka, ova situacija je alarmantna za agrararnu ekonomiju. Činjenice na terenu govore protiv ministra trgovine, čije izjave često nisu uporedive sa realnim brojkama.
Propast Stočarstva: Kolaps Kompetitivne Grane
Sastavni deo poljoprivrede Srbije, stočarstvo, je u šokantnoj krizi. Tradicionalno, proizvodi kao što su svinje i goveda opadaju u broju. Za tačno 18 godina, broj ukupnog broja svinja prepolovljen je, a isto važi i za mlekare. Broj krava je takođe pao na gotovo trećinu prethodnog stanja. Ovakva situacija signalizira alarm i zahteva hitnu intervenciju.
Rastući Značaj Uvoza: Kvalitet i Troškovi
Tokom poslednje decenije beležimo povećanje uvoza mesa nižeg kvaliteta. 2023. godine, Srbija je uvozila preko 73,000 tona mesa, uglavnom u kategoriji niske klase. Cene uvoza su oko 3,6 evra po kilogramu. To predstavlja dodatni udar na domaću produkciju. Intenziviranje uvoza u protekle tri godine ukazuje na ozbiljne ekonomske disbalanse.
Ekonomska Analiza: Makropolitike i Realna Slika
Makroekonomska politika u poljoprivredi često deluje na nivou približnih strategija bez duboke analize. Ipak, brojke pokazuju pad bruto dodate vrednosti u poljoprivredi od 2019. godine. Različite strategije iz prethodnih decenija nisu dale značajne rezultate u stvaranju održivog modela razvoja. Političke odluke često su zasnovane na nerelevantnim prognozama.
Imput Troškovi i njihov Uticaj na Proizvodnju
Cene veštačkog đubriva i goriva igraju ključnu ulogu u određivanju rentabilnosti. Za razliku od susedne Hrvatske, gde poljoprivrednici plaćaju jeftiniju naftu bez akciza, u Srbiji je cena dizela značajno više. Refakcija akciza kroz subvencije malo pomaže. Cene đubriva su se udvostručile od 2011. do 2023. godine što dodatno opterećuje uzgajivače.
Strateški Rešavanje i Perspektiva: Vreme za Akciju
Budućnost poljoprivrede Srbije zavisi od jasno definisane strategije razvoja koja objedinjuje sve relevantne ekonomske aktore. Ovakva strategija mora biti fokusirana na realne uslove i dugoročnu održivost. Prva tačka bi trebala da bude subvencionisanje i podrška stočarstvu kako bi se postigla multiplikacija pozitivnih efekata u ratarskoj proizvodnji.
Promene su Neophodne: Podrška i Inicijative za Poredak
Na kraju, razvoj srpskog agrarnog sektora zavisi od državne potpore i koordinisanih napora svih relevantnih učesnika. Počevši od revizije uvoznih politika do direktne podrške malim proizvođačima, moguće je razviti konkurentnu poljoprivredu. Otvoreni pristup i inovacije mogu vrati poljoprivredu na mapi evropskog izvoznog sistema!